Hluboká nad Vltavou

01.08.2011 21:49

    Část naší dovolené jsme před dvěma týdny ztrávili brouzdáním po Šumavě a Jižních Čechách. Poprvé jsem viděla pravděpodobně nejhezčí místa v naší zemi loni. A líbila se mi tolik, že jsem neváhala se tam letos vrátit. Po cestě na jezero Lipno, kde jsme byli ubytovaní, jsme se zastavili na zámku  Hluboká nad Vltavou. Je opravdu nádherný. Vše je dokonale opravené  a udržované. Zámek, který má na české poměry netypickou architekturu, vypadá jako filmové kulisy.

 

Více fotek najdete zde.

 Všude okolo je spoustu zeleně. Při příchodu míjíte úchvatné pravidelné záhony růží, které jsou lemovány přesně střiženými zimostrázy. V blízkosti vchodu do nádvoří jsou barevné květinové záhony, které se v průběhu roku mění. Na boční straně přechází vše do jednodušší parkové úpravy. O to víc pak překvapí zadní strana zámku, která je doplněna o balkon vyrobený pravděpodobně z litiny.Konstrukce má překrásné detaily. Nejvíc se mi líbily točité schody. A i tady si zahradníci, tedy i já, přijdou na své. Ty truhlíky s muškáty!!! Fantazie. Prostor za zámkem tvoří samostatnou klidnou zahradu. Uprostřed velmi starých stromů je kašna s rybičkami a z kraje zahrady je pak výhled do okolí.  Stiná místa prosvěcují květy obrosvkých hortenzií.
 Kromě prohlídky interiérů, kterou jsme neabsolvovali, mohou návštěvnící vystoupat do věže zámku. Tu jsme si nenechali ujít. Zjistila jsme totiž, že z ptačí perspetivy vypadá vše zase jinak. Člověk objeví spoustu nových pohledů, zákoutí a spojitostí. A stejně tomu je i na Hluboké. Až z této vyšky je vidět pravý záměr zahradníků a přesnost jejich práce. Stějně tak by mě nenapadlo, že kousek od nás je golfové hřiště, které ses sem neuvěřitelně hodí. 

 

I podhradí nebylo k zahození. Navštívili jsme milou hospůdku s klasickou českou kuchyní a přijemným personálem. Začátek dovolené se nám tedy vyvedl. O Lipenském Jezeře a mojí lásce Českém Krumlově zase příště.

Více fotek najdete zde.