O krátkosrstých koliích

 

     KK je často považována za variantu více známé dlouhosrsté kolie. Popravdě je to však jeden z nejstarších typů pasteveckých psů Britských ostrovů. Původně pouze pracovní plemeno našlo svou novou roli jako rodinný pes a výborně ji zvládá. I přesto KK neztratila své pracovní vlohy a je v některých zemích využívána jako asistenční či záchranářské plemeno. Tento milý, učenlivý a elegantní pes může být opravdu všeobecně využitelným. Hodí se pro každého, kdo stojí o to pořídit si psího kamaráda.
     KK je nekonfliktní, velice přizpůsobivá a milá. Je to pes sympaťák.Snadno se učí základním povelům, ale obstojí i při složitější povelové technice. Jeho výcvik zvládají i naprostí začátečníci a jsou schopné ho provádět i odrostlejší děti. Je to společník, který vás bude ochotně kdekoli a kdykoli provázet. Pokud se rozhodnete, že budete momentálně sedět doma a to z jakéhokoli důvodu, chcete si číst či se dívat na televizi nebo pracovat, váš pes si lehne ve vaší blízkosti a bude čekat až přijde vhodná chvíle pro pomazlení, hru či procházku. Pokud budete chtít může vás následovat třeba i do zaměstnání. Velice rychle pochopí, že zde pracujete a nebude při práci rušit ani vás ani vaše kolegy či zákazníky. Je ochotná s vámi cestovat nejen autem, ale i autobusem či tramvají. Rozhodně bude raději ležet na méně pohodlném místě ve vaší blízkosti než, aby na vás čekala dlouhé hodiny doma v teplém pelíšku..

Je to pes, který miluje svou rodinu. K dětem se chová velice trpělivě a ochranářsky. Nechá si od nich ledacos líbit a když se jí zdá, že toho bylo dost, radši se vzdálí z jejich dosahu.KK je ochotná pro svého pána udělat cokoli, proto se využívá i pro asistenční a slepecký výcvik. Výborně se uplatní i jako záchranářský pes. Má dobrý čich a její hmotnost jí dovoluje snadno se pohybovat v nejrůznějších terénech…

Dalším využitím je samozřejmě hlídání a pasení stáda. Bohužel, v dnešní době má málokterá KK možnost tyto své schopnosti využít. Existuje však mnoho aktivit, kde předvede svoji přirozenou hravost a obětavost. KK umí vyvinout i značnou rychlost a je vytrvalá. Všechny tyto přednosti ji dělají ideálním psem pro moderní psí sporty jako je agility, coursing, frisbee, flyball, caniscros atd… KK kolie však bude stejně tak šťastná na procházkách po okolí, kde bude mít dostatek podnětů se vyvíjet a potkávat své psí kamarády. KK pohlídá i váš dům a vaši rodinu. Nebezpečí oznamuje štěkáním. Ale výcvik obrany ji není blízký. Není to rozený obranář.  Ani její stavba těla a především tvar čelistí není ideální při výcvik zákusu na rukáv. 

         Kdo jednou KK poznal, nedovolil, aby ho toto báječné plemeno někdy opustilo. Je to pes pro váš život. Určitě si ji zamilujete. A věřte, že mnohým z vás bude brzy jedna málo.

Čerpáno z článku, který vyšel v časopise Svět psů v r. 2005, Autor: Daniela Zemanová a Michaela Ouředníková.