Jak vybrat štěně

 

    Tak jako u každého jiného plemene je důležité v jakém prostředí se štěňata narodila. Péče o ně v prvních dnech má veliký vliv na fyzický, ale i psychický stav psa v dospělosti. Štěně si vybírejte pečlivě, věnujte mu dostatek času, informujte se na jeho projevy a zdravotní stav. Každé štěně je jiné a je důležité si předem rozmyslet, co je pro nás v budoucnu nejdůležitější – jestli určité povahové rysy, pokud chceme psa cvičit, nebo bude pouze rodinným psem a nebo plánujeme výstavní kariéru. Proto při vybírání konzultujte své představy s chovatelem, ten je v kontaktu se štěňaty každý den a určitě vám rád poradí. Budoucí úspěch vám však zaručit nikdo nemůže. Pes je živá bytost, která roste a vyvíjí se a své vlohy rozvíjí v závislosti na prostředí v kterém vyrůstá, ovlivňuje ho spousta dalších věcí jako je krmení, výcvik, psychická pohoda atd. Chovatel vám rád poradí, ale není jasnovidcem a nemůže nikdy jednoznačně někomu slíbit – z toho bude šampión a z toho mistr světa v agility.

KK je málopočetné plemeno, jehož počet v ČR jen velmi pomalu narůstá. Což může být pozitivním faktorem v chovu. Chovatelé svoje vrhy dobře plánují a snaží se vybrat kvalitní spojení. Každý rok se u nás zatím narodí pouze jeden až dva vrhy. Uvědomte si tedy, že se může stát, že na štěňátko budete muset čekat i několik měsíců.

Pokud byste o KK uvažovali, je dobré nejprve si promluvit s majiteli a chovateli plemene. Užitečné je zajít si na některou z mezinárodních výstav, kde vždy můžete vidět hned několik jedinců a udělat si sami obrázek o plemeni. Přínosnější v tomto ohledu je však návštěva samotného chovatele, kde psy budete moci vidět v jejich přirozeném prostředí.

Rozhodování o tom zdali pořídit fenku nebo psa, může být u tohoto plemene s klidným svědomím přenechána na osobní sympatičnosti. Pokud nehodláte chovat, můžete si pořídit psa. Psi KK jsou velmi tolerantní a snášenliví a neprosazují se tak, jako jiná větší plemena. Takže zapomeňte na to, že jsou fenky mazlivější. U krátkosrstek to neplatí :-).