Péče o krátkosrstou kolii

 

         Jak napovídá její původ je KK otužilé plemeno. Přesto že je krátkosrstá díky své husté podsadě a přiléhající srsti může být celoročně i venku. Vždy je nutné, aby měla možnost se schovat někam do závětří a do sucha.

          Péče o KK je velice nenáročná. Její krátká hrubá a hladká srst se snadno udržuje. Právě proto, že je srst hladká a tvrdá, neulpívá na ní tak snadno nečistota. Její srst má, jak se říká, „samočistící schopnosti“. Nečistota po srsti klouže dolů, a když prší, tak po uschnutí většinou sama zmizí, nebo se snadno vyčeše. K údržbě stačí kartáč se štětinami, hadr, či rukavice. Pokud se vám pes zdá špinavý, můžete ho vykoupat. Krátká srst se snadno šampónuje a šampón pak stačí osprchovat.

         Pokud KK žije venku, neměla by se koupat zbytečně často, aby se kůže nevysušovala. Psi kteří žijí převážně venku mívají hustší srst a v zimním období i více jemné podsady, která většinou na jaře líná.

         Psa koupeme a kartáčujeme podle potřeby. Koupání je vhodné provést v období línání. Kartáčování se doporučuje alespoň jednou týdně, aby se kožíšek zbavil prachu a odumřelé srsti. Na závěr můžete psa přetřít (přeleštit) vlhkým hadrem.

         Pokud budete psa kartáčovat každý den, rozhodně jeho kožíšku prospějete. To platí především u starších psů. Navíc se tato procedura stane většinou pro vašeho příjemnou zábavou.