Standard - krátce

 

         Krátkosrstá kolie je charakterizována jako inteligentní, vyrovnaný, elegantní pes. Tělesná stavba je shodná jako u kolie dlouhosrsté, hlavním rozdílem je srst, kterou má krátkosrstka hladkou, krátkou a přilehlou k tělu. Vrchní srst je na dotek hladká a poměrně tvrdá, podsada je jemná.

         Hlava je klínovitá, její velikost a délka by měla harmonicky ladit s celkem. Velice důležitý je výraz, který je dán uložením a barvou oka, které má být mandlového tvaru, u jedinců zbarvených zlatě a tricolor je tmavě hnědé barvy, u blue-merle je povoleno jedno nebo obě oči, či jejich část modrá. Ucho je v jedné třetině klopené. Výraz by měl být tzv. zasněný.

         Celkově se jedná o psa obdélníkového formátu, který působý harmonickým dojmem. Kostra by měla být dostatečně silná. Jelikož se jedná o původem pracovní plemeno, měla by být i dostatečně osvalená, dobrého úhlení a postoje končetin. To je předpokladem pro krásný a elegantní pohyb, který by mělo toto plemeno vykazovat.

         Krátkosrstá kolie se objevuje ve třech barvách a to zlatá, tricolor a blue-merle neboli modrá. V Americe můžete spatřit toto plemeno ještě v bílé (hlava je vždy ve zbarvení zlatá, tricolor nebo modrá, na těle jsou přípustné barevné skvrny). Toto zbarvení není ve standardu FCI a tudíž je v zemích, kde se chov tohoto plemene tímto standardem řídí nežádoucí.