Historie plemene v ČR

 

    První KK, která se v Čechách objevila byl zlatý pes – import z Německa Uhland v. Ihlpol a to v roce 1972. Tento pes měl jediného krátkosrstého potomka, který se narodil v chovatelské stanici paní Milady Cermanové. Byl jím zlatý pes Athos Mon-Gil (*19.10.1974), matkou byla dlouhosrstá fena kolie Gypsy ze Stříbrné zátoky. Byla to první „krátkosrstka“ z českého chovu a nadlouho bohužel poslední. 

         Až v roce 1990 byla dovezena blue-merle fena z Finska Pihatuvan Rebeca. Tato fenka byla poslána na krytí do Estonska k paní Dině Korně. Zde také štěňátka porodila. Do Čech z tohoto vrhu přijeli nazpět dvě blue-merle feny. Jedna se stala pouhým domácím mazlíkem a štěňátka po ní nebyla odchována žádná. Druhá fena Scandyline Become A Dream se aktivně účastnila výstav, získala titul národní a mezinárodní šampion. V roce 1999 byl po této feně odchován krátkosrstý vrh v ch.st. Alkami – chovatelé Alena Levová a Karel Sojka.

         Dalším importem do naší republiky a opět do ch.st. Alkami byl tricolorní pes z Finska – I.Ch. Dalimattas Disco Dream a v roce 1993 zlatá fena I.Ch. Scandyline Amber Dream.

         První krátkosrstý vrh se v ch.st. Alkami narodil v roce 1995 po psu Dalimattas Disco Dream a dlouhosrsté feně importované ze švédska Marbles Blue Xtra. Nejúspěšnějším psem z tohoto vrhu se stal tricolorní pes, který získal titul Jun.Ch., Ch. a Inter.Ch. Asim Dream Alkami – majitelem tohoto psa je ch.st. Krásná Louka, paní Michaela Ouředníková. Po tomto psu byl odchován jeden vrh v Německu v ch.st. Turella a jeden vrh v ch.st. Krásná Louka.

         Dalšími importy do Čech byly zlatá fena z Německa Celine v. Ihlpol (junior ch., ch.Pl, SR, CZ a inter.ch.) v prosinci 1998 a zlatá fena z dánska ch. Poulsgaards Born To Be Wild v listopadu 1999. V dubnu 2001 tricolorní pes Enrico v. Ihlpol (Ch.CZ, SR, A, Inter. Ch., Jun.ch. CZ, SR). Všechny tři přivezli manželé Ouředníkovi do ch.st. Krásná Louka.

Za posledních 10 let se situace KK výrazně změnila. S počtem příznivců narůstá i počet chovatelských stanic a odchovů. Ale i tak lze obecně říci, že chovatelé  KK se při chovu snaží pečlivě vybírat spojení a stejně tak jsou pečlivý při výběru nových majitelů. A nutno říci, že pro plemeno je to velice dobře. Zvířata z českých odchovů jsou velice kvalitní a získavají nejvyšší ocenění na výstavách i v mezinárodním měřítku. Stejně tak je pod drobnohledem chovatelů i zdraví KK. Proto jsou v současné době preferováni jedinci s prokazatelnými testy na genetické vady očí CEA a PRA či DKK. Doufejme, že úroveň českých krátkosrstých kolií bude i nadále na vysoké úrovni a její obliba bude stoupat.       

Prozatím nejúspěšnější KK na výstavách byla zlatá fena Beauty Krásná Louka. Její výstavní ocenění by stačila zabrat celou tuto stránku. Její kariéra skončila náhle v roce 2010. 

S přehled odchovaných vrhů v ČR se nejlépe seznámite v mezinárodní databázi KK. Tyto pečlivě sestvené stránky vám pomouhou zorientovat se v chovatelských stanicích, chovných fenách, psech. Rychle zde zjistíte i plánované či aktuální vrhy.